Súkromná stredná umelecká škola Hodruša-Hámre realizovala viacero projektov v úzkej spolupráci s Archeologickým múzeom v Bratislave, čím dokázali oživiť stopy dávnej histórie, a to napríklad výrobou repliky keltského meča starého 2200 rokov. Tento meč, ale aj ďalšie precízne spracované napodobeniny historických artefaktov, budú sprístupnené na výstave, ktorá dokazuje, že aj vďaka talentovaným žiakom umelecké remeslá pomáhajú cítiť históriu.
Výstava o detstve zo zbierok Kysuckého múzea priblíži prostredníctvom vystavených predmetov svet detí od narodenia až po školskú dochádzku. Sprístupnená je v Kaštieli Radoľa do 8. septembra 2019.
Deti 21. storočia by si svoj život ťažko predstavili bez mobilných telefónov, počítačových hier, super moderných interaktívnych hračiek, nekonečných modelov lega, detských televíznych kanálov a mnohých iných vecí. Ako však žili ich rodičia a starí rodičia?
Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK, pripravilo výstavu Keď sme boli deti, ktorá predstaví detstvo 1. polovice 20. storočia až konca socializmu. Život detí na Kysuciach nebol kedysi vôbec ľahký, ale poznačený zlými hospodárskymi a sociálnymi pomermi, chudobou a chorobami. Deti sa odmalička zapájali do práce, mnohé odchádzali slúžiť ku gazdom mimo svoju obec. Rodičia mnohokrát nedoceňovali význam školy a vzdelania, pomery v školstve boli tiež často žalostné. Postupne sa však zlepšovali – deti sa vyučovali v materinskom jazyku, za pomoci štátu sa postavili mnohé nové školy, po neposielaní detí do školy nasledovalo trestné oznámenie.
Ďalšími zmenami v spoločnosti v druhej polovici 20. storočia sa stierali rozdiely medzi mestom a dedinou, zvyšovali sa nároky na hygienu, zlepšovala sa zdravotná starostlivosť. Taktiež sa pozdvihla vzdelanostná úroveň obyvateľstva.
Takmer vo všetkých obciach sa stavali nové základné, materské školy, rozvíjala sa sieť stredného školstva, mimoškolská záujmová činnosť, ktorú zastrešovala najmä pionierska organizácia. Voľný čas deti trávili vonku, rôznymi hrami – schovávačka, škôlka, slepá baba, skákanie cez švihadlo či gumu, hrou Lyžičky, vidličky, nože, Krvavé koleno, hrou s guličkami, vybíjanou, na vojakov (Nemcov a partizánov), indiánov. Zbierali céčka, známky, servítky, obaly od žuvačiek, obrázky spevákov…
Na výstave zo zbierok múzea a súkromného zberateľa pána Pavla Golisa z Čadce možno vidieť rôzne detské a športové potreby, kočíky pre deti i pre bábiky. Staré školské časy pripomenie lavica z 1. polovice 20. storočia, čítanky pre ľudové školy ale i šlabikáre či zápisník iskier. Samozrejme, na výstave o detstve nemôžu chýbať hračky. Dievčatá zaiste potešia bábiky – jedna z najstarších v múzejných zbierkach je z prelomu 19./20. storočia, chlapcov zas staré modely bicyklov, auta či traktora. Možno tu vidieť gumené aj plyšové hračky, kuchynku, nábytoček, rôzne spoločenské hry, divadlo, knižky, staré rozprávkové platne, ale aj zberateľské záležitosti ako album poštových známok, sklené guličky, či fenomén osemdesiatych rokov – céčka a mnoho iného.
Príďte si zaspomínať na svoje detstvo a ukážte deťom, s čím ste sa hrali! Všetkých srdečne pozývame.
Mgr. Andrea Paráčová, Kysucké múzeum v Čadci
Slovenské národné múzeum – Prírodovedné múzeum v Bratislave pripravilo v spolupráci so spoločnosťou Giganti s. r. o. výstavu trojrozmerných rekonštrukcií gigantických živočíchov v skutočnej veľkosti, ktoré žili v rôznych častiach našej planéty pred desiatkami až stovkami tisíc rokov.
Modely sú výsledkom úspešnej spolupráce umelcov a paleontológov. Ohromujú nielen svojou veľkosťou, ale najmä realistickým stvárnením vyhynutých obrov. Výstava „Giganty ľadovej doby“ Vás zavedie do obdobia starších štvrtohôr (pleistocénu). Štvrtohory sú najmladšie obdobie v dejinách Zeme, ktoré začalo pred 2,8 miliónmi rokov a trvá dodnes.
Od začiatku júla je v našej sci-fi sále inštalovaná výstava s názvom APOLLO 50. Výstava pozostáva z desiatich veľkoplošných panelov a modelu nosnej rakety Saturn V. Pripomína nám 50 rokov od pristátia prvého človeka na Mesiaci v rámci programu pilotovaných letov Apollo, ktoré oslavujeme v týchto dňoch.
Súhrn informácií o tomto veľkolepom počine ľudského umu a odvahy, je možné vidieť u nás počas organizovanej exkurzie alebo v rámci pravidelného programu pre verejnosť až do konca septembra 2019.
Pre tých, ktorí nás počas leta nestihnú navštíviť, sme ako bonus k udalosti tak veľkého významu pripravili aj online verziu výstavy.
Podpoľanie patrí k výrazným slovenským oblastiam, kde sa tradičná kožušnícka výroba objavila a kde sa aj v pôvodných formách pomerne dlho udržala. Podpolianske múzeum v Detve preto prichádza s pestrou výstavou kožušníckych výrobkov zo zbierok múzea, ale aj zapožičaných.
„Mesto robotov“ – to je 72 najnovších robotov z USA, Japonska, Južnej Kórey, Veľkej Británie a Ruska, a taktiež Tesla show, 8 zón virtuálnej a rozšírenej reality, divadlo robotov, zariadenie na pohybovanie objektami silou mysle a ďalšie technológie budúcnosti.
Roboty sú všade: na zemi aj pod vodou! Pozrite sa na podvodný svet robotov! Roboty medúzy plávajú vo všetkých smeroch, svietia rôznymi farbami a opakujú prirodzené pohyby skutočných medúz.
Zoznámte sa s robotmi, ktorí sú pripravení za teba urobiť všetky domáce práce: umyjú okná a zrkadlá, až sa budú lesknúť, povedia ti recept na lahodný koláč, pohrajú sa s deťmi a dokonca pripravia rannú kávu. A robot Jibo bude na pamiatku fotografovať všetky tieto momenty – určite sa budete usmievať! 🙂
Počas prehliadky majú deti a študenti možnosť netradičným spôsobom preniknúť do sveta histórie aj interaktívnou formou. Tradičná prehliadka Oravského hradu je obohatená o stanoviská s odborným výkladom z dejín stredovekého života na hrade, ktorý určite osloví nejedného milovníka histórie.
ČO JE TO SLOBODA? AKÉ SÚ JEJ PODOBY, AKÉ HRANICE? DIVADELNÁ NITRA POZÝVA HĽADAŤ ODPOVEDE PROSTREDNÍCTVOM UMENIA
V prípade, že sa radíte k priaznivcom divadla, nemali by ste na prelome septembra a októbra chýbať na medzinárodnom festivale Divadelná Nitra. Ponúka zaujímavé divadelné predstavenia zoskupení zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska, Ruska aj Nemecka. Samozrejmosťou sú sprievodné aktivity vo forme aktivít pre deti, Nitrianskej bielej noci, premietania filmov, hudobných koncertov či umeleckých a zážitkových workshopov.
Bibliotéka je jediným knižným veľtrhom na Slovensku, ktorý má dlhú tradíciu a neodmysliteľne patrí k jesennému koloritu hlavného mesta. Pre vydavateľstvá sa stal dôležitou formou prezentácie svojej produkcie smerom k širokej verejnosti. Vďaka žánrovej rozmanitosti si na knižnom veľtrhu prídu na svoje fanúšikovia literatúry faktu, ženských románov, sci-fi, detektívok, detských kníh, náboženskej literatúry i poézie. Bohatú knižnú ponuku dopĺňa sprievodný program venovaný knihám a čítaniu. Na návštevníkov čakajú stretnutia s obľúbenými autormi, autogramiády, krsty kníh, dramatizované čítanie či tvorivé dielne pre deti.
Bibliotéku dopĺňa výstava vzdelávania a didaktickej techniky Pedagogika zameraná na prezentáciu učebníc, vzdelávacích softvérov a školských pomôcok.
O čo ide?
Súťaž je určená žiakom základných a stredných škôl. Súťažiacimi sú individuálni autori alebo tím maximálne troch autorov, ktorí sa aktívne zaujímajú o tvorbu webových stránok, programovanie aplikácií, digitálnu grafiku a dizajn, písanie textov a blogov, tvorbu webov zameraných na vzdelávanie. Súťaž obohacujú aj rôzne workshopy, diskusie a prezentácie. Kto sa môže zapojiť? Žiaci základných a stredných škôl. Prihlásiť sa môže individuálny súťažiaci alebo tím v maximálnom zložení troch autorov. Ako sa zapojiť? Prihláste sa na stránke súťaže www.juniorinternet.sk vyplnením formulára v jednej alebo viacerých súťažných kategóriách.