
Vzdelávanie pedagógov je kľúčový proces pre zabezpečenie aktualizácie informácií a trendov, ktoré nastávajú vo výchove a vzdelávaní v priebehu času. Našim cieľom je pedagógov vzdelávať najmä v osobnej a každodennej práci s deťmi a ich rodičmi. Máme záujem dostávať do škôl porozumenie, bezpečie a pozitívnu sociálnu klímu. Našimi aktivitami sa snažíme ukázať spôsoby riešenia konfliktov, možnosti spolupráce s rodičmi, ale aj spôsoby ako pracovať s deťmi, s ktorými má pedagóg náročnú prácu.
Vzdelávacie aktivity v roku 2017
Ponuka okruhov školení:
Témy realizovaných školení:
- Integrácia a rodičia
- Sieťovanie vo vzdelávaní
- Mária Terézia – 300. výročie narodenia (2x)
- Mediácia a tvorba pozitívnej sociálnej klímy
Efektívna komunikácia školy, učiteľa a rodiča
Poznáte ten pocit, keď máte pravdu, ale aj tak vás rodič komunikačnou silou prevalcuje? Nehanbite sa za to, stáva sa to mnohým a často. Ak sa vám táto pozícia nepáči, môžete tomu predísť technikami, v ktorých sa zdokonalíte na našom tréningu.
Každý učiteľ prichádza do kontaktu s desiatkami rodičov. Občas je to aj pri príjemných príležitostiach, často je to však komunikácia o nepríjemných témach. Môže ísť o problémové správanie dieťaťa, nedostatočnú prípravu, problémy v spolunažívaní so spolužiakmi, či iné nepríjemné záležitosti pre obe strany. Zo skúseností s problémovými žiakmi a ich rodičmi vieme rozoznať mnohé chyby a momenty, ktoré rozhodujú o tom, že učiteľ slovnú výmenu prehrá, hoci bola pravda na jeho strane.
Tréning efektívnej komunikácie má učiteľovi reálne pomôcť vyzbrojiť sa postojmi a vlastnosťami, ktoré mu umožnia držať vzťah a komunikáciu s rodičom pod kontrolou a predísť nepríjemným výstupom rodiča pred zrakmi detí, či kolegov.
Tréning pozostáva z blokov aktivít na sebapoznanie, analýzu vlastnej komunikácie, teórie konfliktov, samozrejme praktický nácvik techník a ďalšie užitočné témy ako mediácia, proklientská komunikácia, partnerstvo s rodičmi a pod.

Práca s problémovým žiakom
Máte pocit, že dnešnej mládeži prestávate rozumieť ? Máte pocit, že si problémoví žiaci robia čo chcú ? Alebo máte pocit, že to chcete robiť lepšie, ale neviete ako ? Príďte na náš seminár a vyskúšajte si techniky, ktorými môžete uspieť. Spoznáte nielen seba, ale aj tých, ktorí vás vyčerpávajú.
V každej škole sa nachádzajú deti, u ktorých sa naše ciele dosahujú veľmi ťažko. Navyše takých detí neustále pribúda. Rozvracajú nám hodiny, podkopávajú autoritu, šíria v škole strach, či kazia kolektív. Aj keď si treba priznať, že s niektorými z našej pozície nepohneme, ku mnohým cesta predsalen vedie. Jednak v ich záujme vzdelania, ale aj v našom záujme, aby nám nepokazili chuť do práce, neznepríjemňovali pobyt na pracovisku a aby sme „nevyhoreli“.
Ukazuje sa, že mnohé z problémových detí v školách nemajú vybudované mechanizmy ako fungovať v medziľudských vzťahoch, nevedia sa zaradiť a používať základné etické princípy spolužitia. Mnohé z nich robia pre nás nepochopiteľné veci.
Zároveň je však dokázané a potvrdzujú to aj naše skúsenosti, že škola, ktorá sa rozhodne efektívne podchytiť problémových žiakov, už v krátkom čase získava vloženú energiu naspäť. A to najmä v eliminácii záškoláctva, šikanovania, kriminality, drzého správania sa voči učiteľom a tiež v počte výchovných opatrení a znížených známok zo správania.
Na našom praktickom odbornom seminári sa účastníci zdokonalia v efektívnej komunikácii s problémovým žiakom, v technikách zameraných na riešenie konfliktov so žiakom, v právnych záležitostiach a možnostiach riešenia žiaka z hľadiska legislatívy, v sieťovaní, prevencii. Zároveň účastníci získajú prehľad o najnovších trendoch v patologickom správaní žiakov, naučia sa aplikovať najnovšie informácie do školských poriadkov a pravidiel tried.

Tvorba pozitívnej sociálnej klímy
Mnohé školy nastúpili na porovnávací trend na základe výsledkov testovania a súťaží. Každý rodič, ktorý vníma školu sa však zameriava nielen na spriemerovaný úspech deviatakov, ale aj na to, kým jeho dieťa v škole je. Či je vnímané, akceptované, podporované a či je v bezpečí. Hoci sa v médiách veľa o tom nehovorí, pozitívna sociálna klíma je jednou z najdôležitejších „komodít“, ktorou škola môže zaujať. Už len preto, lebo číselné vyjadrenie výsledkov v skutočnosti aj tak nedoráža fakt s akými ľuďmi denne prichádzate do kontaktu. A práve tieto pocity nás buď ženú vpred alebo zatĺkajú.
Sociálna klíma v škole je zhluk pocitov, nálad, pravidiel a nepísaných garancií, ktoré vníma každý žiak aj pracovník. Tvorba pozitívnej sociálnej klímy v škole, či triede však nie je jednoduchá. Je tvorená zároveň obmedzeniami a zároveň voľnosťou. Existujú však aktivity a pravidlá, ktoré ak sa v škole, či triede udomácnia, dokážu priniesť radosť, pocit bezpečia aj sebarealizáciu.
Ak sa sami seba pýtate ako je to vo vašej škole, či triede, zamerajte sa na outsiderov. Spočítajte si počet detí, ktoré sú „mimo hry“, ktoré sú v kútoch, prípadne tých, o ktorých nič neviete. Možno práve to vám napovie, čo by sa mohlo zmeniť. Ak sa chcete naučiť „merať“ sociálnu klímu, spoznať techniky na podporu klímy a podporu sebarealizácie detí, príďte na náš praktický workshop, kde budeme spoločne odpovede na otázky hľadať.
Bezplatná vzdelávacia aktivita pre učiteľov
Aj vašich žiakov viac nadchnú zaujímavosti ako strohé informácie? Po polroku, má opäť možnosť 20 slovenských učiteľov zažiť bezplatnú vzdelávaciu aktivitu pre pedagógov v Zámku Schloss Hof a Niederweiden, ktoré ležia len pol hodiny od
Nový Akčný plán proti šikane
Možno ste postrehli, že téme šikanovania sa venuje nový „AKČNÝ PLÁN RIEŠENIA ŠIKANOVANIA V ŠKOLÁCH A ŠKOLSKÝCH ZARIADENIACH NA ROKY 2022 – 2023“, ktorý vypracovalo MŠVVaŠ SR v spolupráci s partnermi a spolugestormi. Akčný plán dáva celému kontextu
NIE-šikanova-NIE
O šikanovaní sa hovorí všade. Pojmom šikanovanie sa dnes všeobecne označuje akékoľvek správanie, keď si deti robia medzi sebou zle. Avšak na to, aby sme mohli so šikanovaním bojovať, potrebujeme tomuto termínu rozumieť oveľa
Kyberšikana – súčasťou Trestného zákona?
Kyberšikanovanie je fenoménom súčasnej dátovej a elektronickej doby. Označuje opakované konanie prostredníctvom informačno-komunikačných technológii, ktoré má za cieľ niekoho poškodiť, zastrašiť ho, spôsobiť mu poníženie, stratu dôvery alebo v ňom vyvolávať iné nepríjemné pocity.
Povinná jazda rodičov tínedžera: V sieti
Ak v poslednej dobe so mnou pohol niektorý z preventívnych filmov, bol to určite film V sieti. Hoci som o groomingu veľa čítal, aj počul a mal som žiaľ možnosť stretnúť viacero detí, ktorých
Infografika do školy – Sociálne siete
Život na sociálnej sieti je ako návšteva divadla. Je náročné v spleti informácií a pútavého obsahu rozlíšiť, čo je skutočnosť, fikcia, či polopravda. Podporiť tvorbu zodpovedných postojov u žiakov a študentov môžeme aj kvalitnou