apr
7
So
Začiatok turistickej sezóny v Gemersko-malohontskom múzeu @ Gemresko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote
apr 7 @ 08:00 – apr 30 @ 16:00

 

            Do konca apríla 2018 si návštevníci Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote môžu pozrieť výstavy „Vesmír očami detí“ a „Dieťa a jeho svet“, súčasťou ktorej sú rôzne sprievodné hravé aktivity. Pre milovníkov abstraktného umenia je tu výstava mladého výtvarníka Rolanda Neupauera „Nesúvislosti“. Novinkou bude výstava historickej výpočtovej techniky „Kremikové nebo. Historická výpočtová technika zo zbierok spoločnosti RS NET“. Vernisáž výstavy sa uskutoční 10. apríla 2018 o 15.00 hod. v priestoroch Gemersko-malohontského múzea. Predmetom mesiaca apríl budú štyri zreštaurované staré tlače 17. – 19. storočia z historického knižného fondu múzea.

             Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote 7. apríla 2018 zahajuje turistickú sezónu. Návštevníkom ponúka prehliadku stálych expozícií a výstav nielen počas pracovného týždňa (pondelok – piatok od 8:00 do 16:00), ale aj v sobotu a nedeľu v čase od 9:00 do 17:00.

Počas apríla ponúkame návštevníkom štyri obsahovo atraktívne a zaujímavé výstavy. Do konca apríla 2018 môžu návštevníci vidieť výstavu Dieťa a jeho svet, ktorá im predstaví obdobie narodenia, krstu, predškolský a školský vek, detský odev, nábytok a v neposlednom rade aj hračky a hry v tradičnom dedinskom a z časti aj v mestskom prostredí regiónu Gemer-Malohont. Súčasťou výstavy je detský kútik s hračkami a sprievodná aktivita Hádanková súťaž a hravé obrázky, ktorú tvorí kvíz s otázkami, na ktoré odpovede nájde návštevník v textovej časti výstavy a ďalej sú to hravé obrázky, ktoré treba doplniť a vymaľovať. Aktivita je vhodná pre skupiny žiakov materských, základných i stredných škôl a rovnako aj pre rodiny s deťmi.

Už po 37-krát pripravila Hvezdáreň v Rimavskej Sobote výstavu Vesmír očami detí, ktorá je tradičnou súťažnou prehliadkou výtvarnej tvorby detských prác žiakov základných, materských a základných umeleckých škôl okresu Rimavská Sobota s tematikou vesmíru. Vystavených je 302 výtvarných prác z 23 škôl. Počas vernisáže výstavy (9. marca) odborná porota odmenila 25 najlepších prác, ktoré postupujú do celoštátneho kola v Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove. Tie v apríli už neuvidíte. Výstava potrvá do 30. apríla 2018.

Ďalšou v ponuke je výstava mladého výtvarníka Rolanda Neupauera Nesúvislosti. Napriek ťažkej chorobe patrí Roland Neupauer (*1980) k výrazným individualitám s veľkým tvorivým potenciálom, ktorý prináša nový a svieži prístup k maliarskemu spracovaniu aktuálnych tém. Neupauer je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ateliér prof. Jána Bergera. V súčasnosti sa venuje vlastnej voľnej tvorbe, v ktorej reflektuje svoje domáce prostredie a subjektívne vnímanie vnútorných i vonkajších podnetov pôsobiacich na jeho osobnosť. Maľba sa v jeho prípade stala určitou formou terapie a možnosťou bezprostredného prejavu a vyjadrenia myšlienok, ideí a názorov. Rimavskosobotské publikum sa s jeho tvorbou mohlo už zoznámiť v priestoroch Mestskej galérie, kde mal autorskú výstavu v roku 2014 a niekoľkokrát sa dostal aj do výberu Bienále maľby. S odstupom času však prichádza s  výberom nových diel, prostredníctvom ktorých je možné sledovať posuny a smerovanie autora v rámci abstraktnej maľby. Výstava potrvá do 31. mája 2018.

Počítače, notebooky, tablety či smartfóny sú každodennou a neodmysliteľnou súčasťou nášho života. 10. apríla 2018 o 15.00 hod. sa uskutoční vernisáž výstavy Kremikové nebo. Historická výpočtová technika zo zbierok spoločnosti RS NET, ktorá predovšetkým mladšej generácií predstaví historickú výpočtovú techniku, ktorá svojimi technickými parametrami, výkonmi, rozmermi a pôvodnou nadobúdacou hodnotou  vyvoláva úsmev a zároveň aj údiv. Prezentovaných bude približne 30 ks výpočtovej techniky používanej predovšetkým na území Československa (a neskôr na Slovensku)  v období  rokov 1980 až 2000 zo zbierok spoločnosti RS NET Rimavská Sobota.

Predmetom mesiaca apríl budú štyri zreštaurované staré tlače 17. – 19. storočia z historického knižného fondu múzea. V roku 2017 získalo Gemersko-malohontské múzeum dotáciu z Fondu na podporu umenia vo výške 3 000,- Eur na realizáciu tretej etapy projektu „Reštaurovanie tlačí 17. – 19. storočia“. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu. Banskobystrický samosprávny kraj kofinancoval projekt z účelových prostriedkov sumou 158,50,- EUR. Zreštaurovaná bola obsiahla medicínska náuka Daniela Sennerta, doktora medicíny a profesora na Univerzite vo Wittenbergu, vydaná v roku 1611. Ďalej boli zreštaurované dve teologické diela Felixa Bidembacha, doktora teológie evanjelickej cirkvi, z roku 1609 a 1610 a Bratislavské artikuly z roku 1791. Reštaurovanie realizoval so zreteľom na zachovanie autenticity, pôvodnosti a špecifickosti knižných väzieb Mgr. Art. Štefan Kocka, reštaurátor historickej knižnej väzby, člen Komory reštaurátorov Slovenska. Staré tlače boli odborne zreštaurované a použité pracovné postupy a fotografie zreštaurovaných tlačí sú obsiahnuté v hodnotiacich správach reštaurátorských prác, ktoré sú prílohou vystavených tlačí.

Všetkých pozývame do priestorov piateho najstaršieho múzea na Slovensku (1882), v ktorom sa určite nudiť nebudete. Návštevníkov oznamuje, že počas veľkonočných sviatkov (30. 3. – 2. 1. 2018) bude múzeum zatvorené.

Za GMM informuje: Mgr. Martina Oštrom Mareková (PR-referentka múzea)

 

apr
10
Ut
ZOO Bojnice – Deň vtákov @ ZOO Bojnice
apr 10 @ 09:00 – 13:00
ZOO Bojnice - Deň vtákov @ ZOO Bojnice

Národná zoo Bojnice si pripravila interaktívne podujatie venované vtákom. Termíny aktivít: 5.4. a 10.4. 2018, vždy v časoch o 9:00h., 10:30h. a 13:00h.

 

jún
1
Pi
@ ZOO BOJNICE
jún 1 celý deň

Národná zoologická záhrada Bojnice si pripravila na deň detí tradičné podujatie, na ktoré pozýva všetky deti. Oslávime spoločne deň detí v najstaršej zoo na Slovensku.

Pripravené bude stanovisko pred výbehom medveďov s kvízom, na ktorom sa dozviete, čo všetko (ne)viete o zvieratách. Na úspešných riešiteľov čaká odmena.

A v tento deň majú deti do 15 rokov vstup do zoo zadarmo.

 

jún
18
Po
Stredoveké dni na Levickom hrade @ TM Levice - Hradný areál
jún 18 – jún 20 celý deň

Podujatie náučnou a zábavnou formou prezentujúce život v stredoveku

jún
24
Ne
Farmárska nedeľa @ Vodný mlyn Bohunice
jún 24 celý deň

Predaj a ochutnávka regionálnych výrobkov, liečivých rastlín a výrobkov z medu v nádhernom prostredí VM Bohunice

okt
4
Št
Až naprší a uschne – výstava pre deti @ Košice
okt 4 2018 @ 11:59 – feb 3 2019 @ 12:59

Čo prezrádzajú zrakové klamy o ľudskej mysli, ukáže výstava Klamárium v budove Bravo v Kasárňach/Kulturparku. Jej autormi sú psychológovia z Psychologického ústavu Akadémie vied ČR Michal Šimeček a Radovan Šikl. Prostredníctvom interaktívnych exponátov si budú môcť záujemcovia vyskúšať ako nás naše vnímanie a videnie môže zmiasť od 18. decembra do 31. marca budúceho roka. Dozvedia sa, akým spôsobom funguje ľudská myseľ pri zrakovom poznávaní sveta a ako môže oklamať.  

Vstúpte do sveta, kde sa neuveriteľné stáva skutočnosťou, dospelí sa menia na trpaslíkov, guľôčka sa kotúľa na lište do kopca a miznú veci, ktoré ste ešte pred chvíľou na vlastné oči videli. Nechajte sa oklamať, aby ste sa dozvedeli viac o ľudskej mysli. Snahou výstavy je na príklade optických klamov ukázať a vysvetliť niektoré všeobecné princípy ľudského zrakového vnímania. Využitie klamov a iných príkladov omylov a ovplyvniteľnosti ľudského zraku je k takejto demonštrácii mimoriadne vhodné. Návštevník výstavy uvidí neexistujúce podnety a naopak, neuvidí tie existujúce.

dec
10
Po
Informatika – Výstava: Kempelenov Turek a hlasový syntetizér @ Výpočtové stredisko SAV
dec 10 2018 @ 22:00 – jan 29 2019 @ 15:00

Zdroj: http://www.sypkablansko.cz

Od 10.12.2018 – do 29.1.2019 môžte v priestoroch stálej výstavy vidieť modely (v skutočnej pôvodnej veľkosti) svetoznámeho šachového automatu – „Turka“ ako aj prístroja pre generovanie hlasu aj s videami o princípoch ich činnosti, ktoré skonštruoval bratislavský rodák  Wolfgang von Kempelen. Exponáty zapožičalo občianske združenie Kempelenopolis (www.kempelen.info).      

——————————————————————————————–

Výstava je spravidla otvorená každý deň medzi 10.00 a 15.00 okrem víkendov a sviatkov. Pre skupiny nad 5 osôb a po 15.00 potrebné dohodnúť sa dopredu elektronickou poštou u vedúceho Stálej výstavy :

doc. Ing. Martin Šperka, PhD. martin.sperka[zavinac]savba.sk telefón: 02/3229 3131

Optimálny počet členov jednej skupiny pre exkurzie (s odborným výkladom) je 15, minimálny 5 a maximálny 20. Je možné dohodnúť aj exkurziu k superpočítaču AUREL, experimentovanie so starými počítačmi alebo hernými konzolami ako aj  študovať historickú počítačovú literatúru a príručky k starým počítačom v knižnici múzea.

Vstupné sa neplatí.

Výpočtové stredisko SAV v rámci vedecko-popularizačných aktivít prezentuje historické počítače vyvinuté, alebo používané najmä v SAV a v spolupracujúcich organizáciách od roku 1956 v kontexte so svetovým vývojom počítačov.

Stála výstava dejín výpočtovej techniky na Slovensku slúži na prezentáciu predmetov a dokumentov dokladujúcich práce výskumu, vývoja, výroby a aplikácií informačno-komunikačných technológií na Slovensku so zámerom poukazovať na spoločenskú užitočnosť výskumu, najmä pre podnietenie mladej generácie k aktivitám v tejto oblasti. Stála výstava je realizovaná na základe Čl. XXII Akademické symboly, Štatútu SAV, bod 4.: Akadémia dokumentuje svoju históriu a históriu vedy a zhromažďuje diela a predmety, ktoré s ňou súvisia. Je výsledkom akvizičnej, popularizačnej a prezentačnej činnosti Minimúzea výpočtovej techniky ako organizačného útvaru Výpočtového strediska SAV od roku 2001 (Štatút Stálej výstavy)

Stála výstava je prístupná nasledovne :

dec
18
Ut
Klamárium – výstava @ Košice
dec 18 2018 @ 11:59 – sep 1 2019 @ 12:59

Zdroj: www.klamarium.cz

Čo prezrádzajú zrakové klamy o ľudskej mysli, ukáže výstava Klamárium v budove Bravo v Kasárňach/Kulturparku. Jej autormi sú psychológovia z Psychologického ústavu Akadémie vied ČR Michal Šimeček a Radovan Šikl. Prostredníctvom interaktívnych exponátov si budú môcť záujemcovia vyskúšať ako nás naše vnímanie a videnie môže zmiasť od 18. decembra do 31. marca budúceho roka. Dozvedia sa, akým spôsobom funguje ľudská myseľ pri zrakovom poznávaní sveta a ako môže oklamať.  

Vstúpte do sveta, kde sa neuveriteľné stáva skutočnosťou, dospelí sa menia na trpaslíkov, guľôčka sa kotúľa na lište do kopca a miznú veci, ktoré ste ešte pred chvíľou na vlastné oči videli. Nechajte sa oklamať, aby ste sa dozvedeli viac o ľudskej mysli. Snahou výstavy je na príklade optických klamov ukázať a vysvetliť niektoré všeobecné princípy ľudského zrakového vnímania. Využitie klamov a iných príkladov omylov a ovplyvniteľnosti ľudského zraku je k takejto demonštrácii mimoriadne vhodné. Návštevník výstavy uvidí neexistujúce podnety a naopak, neuvidí tie existujúce.

apr
6
So
Nočné prehliadky v Múzeu praveku @ Múzeum praveku Slovenska, ulica Rybníčky, Bojnice
apr 6 – okt 26 celý deň

Tajomné nočné prehliadky originálneho pravekého areálu bojnických neandertálcov s horiacim ohňom majú svoju neopakovateľnú atmosféru. Zober teda fakľu a poď.

Nočné prehliadky sa konajú pri magickom svetle horiacich fakieľ, ktoré dodávajú hodinovej prechádzke po stopách neandertálcov v Bojniciach ten pravý zážitok. Putovaním možno natrafíte aj na záhadne poletujúce netopiere, ktoré tu žijú od pradávnych čias.

Web: Múzeum praveku Slovenska

 

 

Poznámka ku vstupnému:
Používanie fotoaparátov, kamier a pod. pre súkromné a vzdelávacie účely je povolené a vítané zdarma (budeme potešení, ak si na pamiatku urobíte pekné foto z Vášho výletu do praveku)
Cena vstupného:
– deti do 3 rokov, jeden doprovod ZŤP zdarma (platí pre dennú prehliadku)
– deti a mládež 4 – 18 rokov, študenti denné štúdium, ZŤP 3,- €
– dospelí 4,- €
– nočná prehliadka s lektorom pri svetle horiacich fakieľ: deti do 3 rokov zdarma, 4 – 15 rokov 5,- €, ostatní 6,- €
– školské zájazdy žiaci 3,- € (prehliadka so sprievodným lektorským výkladom)
– vzdelávací interaktívny program pre školy Praveké tvorivé dielne 3,50 € – viac info viď Vzdelávanie
Pri školských zájazdoch a skupinových návštevách pedagogický doprovod a skupinový doprovod zdarma (1 doprovodná osoba na 20 členov skupiny). V Múzeu praveku Slovenska neplatia kultúrne poukazy – ďakujeme za Vaše porozumenie
apr
24
St
Doba ľadová @ Východoslovenské múzeum
apr 24 @ 16:00 – sep 29 @ 20:30

Východoslovenské múzeum v Košiciach v spolupráci s Maďarským prírodovedným múzeom v Budapešti pozýva na výstavu Doba ľadová. Príďte sa zoznámiť s obdobím veľkých klimatických zmien, kedy nízke priemerné teploty mali vplyv nielen na živé organizmy, ale výrazne zmenili charakter krajiny. Výstava predstaví unikátne pôvodné kostrové pozostatky, napr. jaskynného medveďa, jaskynného leva či jeleňa. K jej atrakciám patria verné rekonštrukcie šabľozubého tigra, mamutieho mláďaťa, srstnatého nosorožca či jaskynnej hyeny.

Východoslovenské múzeum v Košiciach

Námestie Maratónu mieru 2

vernisáž výstavy: 24. apríla 2019 o 16:00

trvanie výstavy: 24.4. – 29.9.2019

Vstupné: dospelí – 4€; študenti ZŠ, SŠ, VŠ, dôchodcovia – 2€, deti (3-6 rokov), ZŤP – 1€