mar
15
Pi
Výstava – Hra s jedlom – Schlosshof @ Zámok Schlosshof
mar 15 – nov 17 celý deň

Chcete žiakov nielen vyučovať, ale im odovzdávať aj hodnoty ? Príďte sa s nimi pozrieť na výstavu, ktorá zahŕňa témy ako enviromentálna výchova, výroba a spracovanie jedla, stolovanie a trvalo udržateľný rozvoj. V kombinácii s dejepisnými vzdelávacími programami môžete deťom dopriať kvalitnú a hutnú dávku zážitkových informácií.

 

Výstava s názvom HRA S JEDLOM  ukazuje deťom, ako sa jedlo dostane zo semienka až do supermarketu. Približuje logistické procesy, ktoré to umožňujú, sprevádza žiakov k pochopeniu potreby komplexného vnímania stravovania v prepojení na biológiu, históriu aj občiansku výchovu. Žiaci sa vydajú na cestu,

ktorá dokumentuje zmeny našich zvykov pri nakupovaní: vývoj supermarketu od malého regionálneho obchodíka s potravinami až po digitalizáciu nákupu a hi-tech supermarket budúcnosti.

 

Výstava prebieha od 15.3. do 17.11.2019 denne v priestoroch Zámku Schlosshof v slovenskom jazyku, so slovenskými lektormi ( k dispozícii aj ANG, NEM, MAĎ). Zámok sa nachádza cca 25 minút jazdy od Bratislavy.

Schlosshof programy (149 stiahnutí)
apr
6
So
Nočné prehliadky v Múzeu praveku @ Múzeum praveku Slovenska, ulica Rybníčky, Bojnice
apr 6 – okt 26 celý deň

Tajomné nočné prehliadky originálneho pravekého areálu bojnických neandertálcov s horiacim ohňom majú svoju neopakovateľnú atmosféru. Zober teda fakľu a poď.

Nočné prehliadky sa konajú pri magickom svetle horiacich fakieľ, ktoré dodávajú hodinovej prechádzke po stopách neandertálcov v Bojniciach ten pravý zážitok. Putovaním možno natrafíte aj na záhadne poletujúce netopiere, ktoré tu žijú od pradávnych čias.

Web: Múzeum praveku Slovenska

 

 

Poznámka ku vstupnému:
Používanie fotoaparátov, kamier a pod. pre súkromné a vzdelávacie účely je povolené a vítané zdarma (budeme potešení, ak si na pamiatku urobíte pekné foto z Vášho výletu do praveku)
Cena vstupného:
– deti do 3 rokov, jeden doprovod ZŤP zdarma (platí pre dennú prehliadku)
– deti a mládež 4 – 18 rokov, študenti denné štúdium, ZŤP 3,- €
– dospelí 4,- €
– nočná prehliadka s lektorom pri svetle horiacich fakieľ: deti do 3 rokov zdarma, 4 – 15 rokov 5,- €, ostatní 6,- €
– školské zájazdy žiaci 3,- € (prehliadka so sprievodným lektorským výkladom)
– vzdelávací interaktívny program pre školy Praveké tvorivé dielne 3,50 € – viac info viď Vzdelávanie
Pri školských zájazdoch a skupinových návštevách pedagogický doprovod a skupinový doprovod zdarma (1 doprovodná osoba na 20 členov skupiny). V Múzeu praveku Slovenska neplatia kultúrne poukazy – ďakujeme za Vaše porozumenie
apr
24
St
Doba ľadová @ Východoslovenské múzeum
apr 24 @ 16:00 – sep 29 @ 20:30

Východoslovenské múzeum v Košiciach v spolupráci s Maďarským prírodovedným múzeom v Budapešti pozýva na výstavu Doba ľadová. Príďte sa zoznámiť s obdobím veľkých klimatických zmien, kedy nízke priemerné teploty mali vplyv nielen na živé organizmy, ale výrazne zmenili charakter krajiny. Výstava predstaví unikátne pôvodné kostrové pozostatky, napr. jaskynného medveďa, jaskynného leva či jeleňa. K jej atrakciám patria verné rekonštrukcie šabľozubého tigra, mamutieho mláďaťa, srstnatého nosorožca či jaskynnej hyeny.

Východoslovenské múzeum v Košiciach

Námestie Maratónu mieru 2

vernisáž výstavy: 24. apríla 2019 o 16:00

trvanie výstavy: 24.4. – 29.9.2019

Vstupné: dospelí – 4€; študenti ZŠ, SŠ, VŠ, dôchodcovia – 2€, deti (3-6 rokov), ZŤP – 1€

júl
1
Po
Výstava realistických modelov vyhynutých zvierat z doby ľadovej @ Tatrapolis, Lipt.Miukuláš
júl 1 – sep 29 celý deň

Slovenské národné múzeum – Prírodovedné múzeum v Bratislave pripravilo v spolupráci so spoločnosťou Giganti s. r. o. výstavu trojrozmerných rekonštrukcií gigantických živočíchov v skutočnej veľkosti, ktoré žili v rôznych častiach našej planéty pred desiatkami až stovkami tisíc rokov.

Modely sú výsledkom úspešnej spolupráce umelcov a paleontológov. Ohromujú nielen svojou veľkosťou, ale najmä realistickým stvárnením vyhynutých obrov. Výstava „Giganty ľadovej doby“ Vás zavedie do obdobia starších štvrtohôr (pleistocénu). Štvrtohory sú najmladšie obdobie v dejinách Zeme, ktoré začalo pred 2,8 miliónmi rokov a trvá dodnes.

VÝSTAVA: APOLLO 50 @ Žiar nad Hronom
júl 1 – sep 30 celý deň

Od začiatku júla je v našej sci-fi sále inštalovaná výstava s názvom APOLLO 50. Výstava pozostáva z desiatich veľkoplošných panelov a modelu nosnej rakety Saturn V. Pripomína nám 50 rokov od pristátia prvého človeka na Mesiaci v rámci programu pilotovaných letov Apollo, ktoré oslavujeme v týchto dňoch.

Súhrn informácií o tomto veľkolepom počine ľudského umu a odvahy, je možné vidieť u nás počas organizovanej exkurzie alebo v rámci pravidelného programu pre verejnosť až do konca septembra 2019.

Pre tých, ktorí nás počas leta nestihnú navštíviť, sme ako bonus k udalosti tak veľkého významu pripravili aj online verziu výstavy.

júl
11
Št
Tradičné kožuchy a kožušníci @ Podpolianske múzeum
júl 11 – nov 30 celý deň

Podpoľanie patrí k výrazným slovenským oblastiam, kde sa tradičná kožušnícka výroba objavila a kde sa aj v pôvodných formách pomerne dlho udržala. Podpolianske múzeum v Detve preto prichádza s pestrou výstavou kožušníckych výrobkov zo zbierok múzea, ale aj zapožičaných.

Tradičné kožuchy a kožušníci je jedno zo sprievodných podujatí 54. Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve, ktoré môžete navštíviť už od 11. júla v Podpolianskom múzeu v Detve. Prístupná bude až do 30. novembra.
Do obdobia 2. svetovej vojny a čiastočne i v 50. rokoch 20. storočia boli kožuchy na Podpoľaní ešte bežnou súčasťou odevu vidieckeho obyvateľstva. Základným sortimentom kožušníckych výrobkov boli krátke kožúšky bez rukávov, kožuchy s rukávmi siahajúce po pás a boky, dlhé bundy – peleríny bez rukávov, kožušinové čiapky – baranice, ale aj dlhé kožuchy zvýrazňujúce status určitej skupiny miestnych a mestských hodnostárov či bohatších gazdov. Bohato zdobený variant kožuchov a kožúškov patril k najdrahším častiam oblečenia a bol určený na sviatočné dni a do kostola. Preto boli kožušnícke výrobky často súčasťou testamentu alebo svadobného daru.
sep
12
Št
Mesto robotov – medzinárodná interaktívna výstava @ Bratislava, Avion
sep 12 @ 10:00 – nov 10 @ 21:00

„Mesto robotov“ – to je 72 najnovších robotov z USA, Japonska, Južnej Kórey, Veľkej Británie a Ruska, a taktiež Tesla show, 8 zón virtuálnej a rozšírenej reality, divadlo robotov, zariadenie na pohybovanie objektami silou mysle a ďalšie technológie budúcnosti.

Roboty sú všade: na zemi aj pod vodou! Pozrite sa na podvodný svet robotov! Roboty medúzy plávajú vo všetkých smeroch, svietia rôznymi farbami a opakujú prirodzené pohyby skutočných medúz.

Zoznámte sa s robotmi, ktorí sú pripravení za teba urobiť všetky domáce práce: umyjú okná a zrkadlá, až sa budú lesknúť, povedia ti recept na lahodný koláč, pohrajú sa s deťmi a dokonca pripravia rannú kávu. A robot Jibo bude na pamiatku fotografovať všetky tieto momenty – určite sa budete usmievať! 🙂

 

 

sep
25
St
História bližšie deťom a mládeži @ Oravský hrad
sep 25 – sep 26 celý deň

Počas prehliadky majú deti a študenti možnosť netradičným spôsobom preniknúť do sveta histórie aj interaktívnou formou. Tradičná prehliadka Oravského hradu je obohatená o stanoviská s odborným výkladom z dejín stredovekého života na hrade, ktorý určite osloví nejedného milovníka histórie.

sep
27
Pi
Divadelná Nitra @ Nitra
sep 27 – okt 2 celý deň

ČO JE TO SLOBODA? AKÉ SÚ JEJ PODOBY, AKÉ HRANICE? DIVADELNÁ NITRA POZÝVA HĽADAŤ ODPOVEDE PROSTREDNÍCTVOM UMENIA

V prípade, že sa radíte k priaznivcom divadla, nemali by ste na prelome septembra a októbra chýbať na medzinárodnom festivale Divadelná Nitra. Ponúka zaujímavé divadelné predstavenia zoskupení zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska, Ruska aj Nemecka. Samozrejmosťou sú sprievodné aktivity vo forme aktivít pre deti, Nitrianskej bielej noci, premietania filmov, hudobných koncertov či umeleckých a zážitkových workshopov.

nov
7
Št
Bibliotéka – výstava vzdelávania a didaktickej techniky PEDAGOGIKA @ Incheba Expo Bratislava
nov 7 – nov 10 celý deň

Bibliotéka je jediným knižným veľtrhom na Slovensku, ktorý má dlhú tradíciu a neodmysliteľne patrí k jesennému koloritu hlavného mesta. Pre vydavateľstvá sa stal dôležitou formou prezentácie svojej produkcie smerom k širokej verejnosti. Vďaka žánrovej rozmanitosti si na knižnom veľtrhu prídu na svoje fanúšikovia literatúry faktu, ženských románov, sci-fi, detektívok, detských kníh, náboženskej literatúry i poézie. Bohatú knižnú ponuku dopĺňa sprievodný program venovaný knihám a čítaniu. Na návštevníkov čakajú stretnutia s obľúbenými autormi, autogramiády, krsty kníh, dramatizované čítanie či tvorivé dielne pre deti.

Bibliotéku dopĺňa výstava vzdelávania a didaktickej techniky Pedagogika zameraná na prezentáciu učebníc, vzdelávacích softvérov a školských pomôcok.