Výstava o detstve zo zbierok Kysuckého múzea priblíži prostredníctvom vystavených predmetov svet detí od narodenia až po školskú dochádzku. Sprístupnená je v Kaštieli Radoľa do 8. septembra 2019.
Deti 21. storočia by si svoj život ťažko predstavili bez mobilných telefónov, počítačových hier, super moderných interaktívnych hračiek, nekonečných modelov lega, detských televíznych kanálov a mnohých iných vecí. Ako však žili ich rodičia a starí rodičia?
Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK, pripravilo výstavu Keď sme boli deti, ktorá predstaví detstvo 1. polovice 20. storočia až konca socializmu. Život detí na Kysuciach nebol kedysi vôbec ľahký, ale poznačený zlými hospodárskymi a sociálnymi pomermi, chudobou a chorobami. Deti sa odmalička zapájali do práce, mnohé odchádzali slúžiť ku gazdom mimo svoju obec. Rodičia mnohokrát nedoceňovali význam školy a vzdelania, pomery v školstve boli tiež často žalostné. Postupne sa však zlepšovali – deti sa vyučovali v materinskom jazyku, za pomoci štátu sa postavili mnohé nové školy, po neposielaní detí do školy nasledovalo trestné oznámenie.
Ďalšími zmenami v spoločnosti v druhej polovici 20. storočia sa stierali rozdiely medzi mestom a dedinou, zvyšovali sa nároky na hygienu, zlepšovala sa zdravotná starostlivosť. Taktiež sa pozdvihla vzdelanostná úroveň obyvateľstva.
Takmer vo všetkých obciach sa stavali nové základné, materské školy, rozvíjala sa sieť stredného školstva, mimoškolská záujmová činnosť, ktorú zastrešovala najmä pionierska organizácia. Voľný čas deti trávili vonku, rôznymi hrami – schovávačka, škôlka, slepá baba, skákanie cez švihadlo či gumu, hrou Lyžičky, vidličky, nože, Krvavé koleno, hrou s guličkami, vybíjanou, na vojakov (Nemcov a partizánov), indiánov. Zbierali céčka, známky, servítky, obaly od žuvačiek, obrázky spevákov…
Na výstave zo zbierok múzea a súkromného zberateľa pána Pavla Golisa z Čadce možno vidieť rôzne detské a športové potreby, kočíky pre deti i pre bábiky. Staré školské časy pripomenie lavica z 1. polovice 20. storočia, čítanky pre ľudové školy ale i šlabikáre či zápisník iskier. Samozrejme, na výstave o detstve nemôžu chýbať hračky. Dievčatá zaiste potešia bábiky – jedna z najstarších v múzejných zbierkach je z prelomu 19./20. storočia, chlapcov zas staré modely bicyklov, auta či traktora. Možno tu vidieť gumené aj plyšové hračky, kuchynku, nábytoček, rôzne spoločenské hry, divadlo, knižky, staré rozprávkové platne, ale aj zberateľské záležitosti ako album poštových známok, sklené guličky, či fenomén osemdesiatych rokov – céčka a mnoho iného.
Príďte si zaspomínať na svoje detstvo a ukážte deťom, s čím ste sa hrali! Všetkých srdečne pozývame.
Mgr. Andrea Paráčová, Kysucké múzeum v Čadci